Yurtdışı Fuarları , Seyahat Danışmanınız....

Ana Sayfa  /  Favorilerime Ekle  /  Ana Sayfam Yap

 
  •                    Firmamız " RFL" nin
                            Türkiye Yetkili Seyahat Acentesidir....

 

Ana Sayfa   I   Fuar Tur Hakkında   I   Referanslarımız  I  Yurtdışı Fuarları  I   Fuar Mevzuatı  I   Vize İşlemleri  I   İletişim  Biz Sizi Arayalım

Fuar Sektöründen Haberler
■ AUTOMECHANIKA SHANGHAI 2018
Otomotiv sanayisinin önde gelen fuarlarından "AUTOMECHANIKA SHANGHAI 2018" fuar satışı başlamıştır...

■ CeBIT Hannover Bilişim Fuarı 2019
Bilgisayar,bilişim ve iletişim alanında önde gelen adını duyurmuş fuarlardan birisidir.Fuar satışları başlamıştır...

■ Hannover Messe Sanayi Fuarı 2019
Sanayi sektörünün önde gelen fuarlarından "Hannover Messe" Genel Sanayi fuarı satışlarımız başlamıştır...

■ BAU Munich 2019
Uluslararası yapı-inşaat malzemeleri,makinaları ve teknolojileri sektörünün önde gelen fuarlarından olan "BAU Munich 2019" satışları başlamıştır...

■ Middle East Electricity Dubai 2019
Orta Doğu'nun Önde Gelen Enerji Sanayi Fuarının satışları başlamıştır...

■ Kosgeb Desteklerinden Faydalanmak İçin
Kosgeb Desteklerinden Faydalanmak İsteyen İşletmelerin Yapması Gerekenler

■ Sayın Fuar Katılımcıları ve Ziyaretçileri
Sayfamızda bulamadığınız fuar paket turlarını size özel hazırlayabiliyoruz. 0212 278 44 11

■ Fuarlar ve İş Seyahatleriniz İçin Firmanıza Özel Programlar
Yurt içinde ve yurt dışında konaklama, uçak, transfer, vize v.b. hizmetleri, siz müşterilerimizden gelen talepler doğrultusunda hazırlıyoruz.
Bu hizmetlerimizden isterseniz paket program, isterseniz ihtiyaçlarınıza göre ayrı ayrı olarak yararlanabilirsiniz.

■ Vize
Vize konusunda acentemizden bilgi alabilirsiniz 0212 278 44 11 ( Mehmet ÇELEN - 0555 965 23 42 )

■ Global Krizin Fuar Katılımlarına Etkisi
Dünya ülkelerini kasıp kavuran finansal krizin....

■ Seyahat Hastalıkları Hakkında Ne Kadar Bilgi Sahibisiniz
Sağlığınız için seyahate çıkmadan önce yapmanız gereken önemli şeyler

Tüm Haberler

Fuar Arama
Fuar Adı :  
Sektör :  
Ülke :
Şehir :
Tarihi :  
   
Faydalı Linkler
Ülke Rehberi
 İş Adamının Seyahat Rehberi
  Uçuş Bilgileri
İç Hat     Geliş   Gidiş
Dış Hat     Geliş  Gidiş

Veriler DHMİ Atatürk Havalimanı
sisteminden anlık olarak alınmaktadır.

Fuar Bülten
Fuar Sektörünüz ile ilgili her türlü yenilikten haberdar olmak için mail listemize eklenin.
E-mail 

Sektör:

Firmamız Türkiye "TEK" Yetkili
Seyahat Acentesidir.

2009 ' Yılı Yurt Dışı Fuarları
 ∟ Milli Katılım Fuarları
 ∟ Bireysel Katılım Fuarları
 
 

 

  Yurt Dışı Fuar Destekleri
 

YURT DIŞI FUAR DESTEKLERİ

 

 Tüm yurt dışı fuarlara bireysel katılımlar destek kapsamında mıdır?

       
        Hayır. Yalnızca Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından belirlenerek ilan edilen uluslararası nitelikteki yurt dışı fuarlara bireysel katılımlar destek kapsamındadır.

 

 

Bu destekten hangi firmalar faydalanabilir?

      
        Bu destekten İhracatçı Birlikleri`ne üye ve yurt içinde imalat sanayi ve muhtelif üretim kollarında faaliyette bulunan firmalar ile bunların ürünlerinin pazarlamasını yapan Türkiye de yerleşik firma ve kuruluşlar faydalanabilir.

        Pazarlama firmaları imalatçı ile yaptığı, imalatçının ürünlerinin tanıtımından/promosyonundan sorumlu olduğunu belirten Uygulama Usul ve Esasları`nın ekinde (EK-4) yer alan sözleşmenin veya buna uygun olarak hazırlanmış bir pazarlama sözleşmesinin aslını veya İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliğinin aslına uygunluğunu onayladığı suretini fuar tarihinden önce destek müracaatında bulunacağı İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliğine ibraz etmelidir.

        Sözleşmenin fuar öncesinde noter aracılığıyla yapılmış olması durumunda destek müracaatı sonrasında ibraz edilmesi yeterlidir.

        Pazarlamacı firma katılım sağladığı fuarda sözleşme yaptığı üretici firmaların fuarın konusu sektör/sektörlerle ilgili ürünlerini sergileyebilir.

        Fuar öncesinde ve sonrasındaki destek müracaatları fuarın konusuyla ilgili üye olduğu İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliğine yapılır.

 

 

"Bireysel katılım" ile "Milli katılım" nedir?


       "Bireysel Katılım", Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından belirlenerek ilan edilen yurt dışında düzenlenen sektörel nitelikteki uluslar arası fuarlara firmaların kendi girişimleri neticesinde doğrudan katılımlarını; "Milli Katılım" ise yurt dışında düzenlenen genel veya sektörel nitelikteki uluslar arası fuarlara firmaların Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından görevlendirilen organizatör koordinatörlüğünde gerçekleştirilen toplu katılımlarını ifade eder.

 

 Bireysel katılımlarda, bu destekten faydalanabilmek için neler yapılması gerekmektedir?

       
         Fuarın başlama tarihinden önce, Uygulama Usul ve Esasları ekinde (EK-3) yer alan dilekçenin doldurularak ekinde "Fuar idaresinden alınan ve ödenecek boş stant metrekare fiyatını gösteren yer tahsis belgeleri" (Application/Registration Form ve stand konfirmasyon yazısı, fatura vs.) ile birlikte fuarın konusuyla/üretim konusuyla ilgili üye olduğu İhracatçı Birliği Genel Sekreterliği`nde kayda aldırılması (Bu yükümlülüğünü yerine getirmeyen katılımcının destek müracaatı değerlendirmeye alınmaz) ve Fuarın bitiş tarihini müteakip en geç üç ay içerisinde Uygulama Usul ve Esasları 15.Maddesi`nde belirtilen tüm bilgi ve belgelerle birlikte müracaat edilmesi gerekmektedir.

 

 

Yurt dışı fuarlara milli katılımlarda hangi harcamalar destek kapsamındadır?

       
         Milli katılımlarda, yurt dışı fuar organizasyonu düzenlemek üzere D.T.M. tarafından görevlendirilen organizatöre ödenecek katılım bedelinin %50`si destek kapsamındadır. Toplam destek 15.000$`ı geçemez. Katılımcının "Sektörel Dış Ticaret Şirketi" (SDŞ) olması durumunda organizatöre ödenecek katılım bedelinin %75`i desteklenir.

 

Yurt dışı fuar desteklerinde m2 sınırlaması var mıdır?

   
         Evet. Firmalar bu destekten asgari 9 m2 ve azami 50 m2 stant alanı harcamaları için faydalanabilir.
          1- Komple tesis imalatı, makine, otomotiv ana sanayi ve mobilya sektöründe faaliyet gösteren firmalar azami 50 m2 sınırından,

          2- Mücevherat sektörü`nde faaliyet gösteren firmalar asgari 9 m2 sınırından muaftır. 

 

Katılımcı firmanın yükümlülükleri nelerdir?

   
         1- Katılımcı firmanın stand alınlığı ve/veya stand alanında kendi ticari unvan ve/veya tescilli markası yer almalıdır. Kendi ünvanı ve/veya tescilli markası ile birlikte aralarında organik bağ bulunan ya da Uygulama Usul Esasları`nda belirtilen hükümlere uygun olarak pazarlama sözleşmesini ibraz ettiği üretici firmanın ticari ünvanı ve/veya fuarın konusuyla ilgili olmak kaydıyla tescilli markası veya logosunu bulundurabilir.  Katılımcının kendisine veya aralarında organik bağ bulunan bir firmaya ait marka veya logonun tek başına bulunması durumunda marka/logo tescil belgesinin de destek müracaatı sırasında ibraz edilmesi gerekmektedir. (Tescil işlemi henüz tamamlanmamış Türk Patent Enstitüsünce olumlu görülerek işleme alınmış ise ancak katılımcı firma ünvanı ile birlikte kullanılabilir.) Katılımcının, stand alanında bu hususlara aykırılık teşkil edecek şekilde unvan, marka veya logo bulundurması; kendi ürünleri ya da pazarlamasını yaptığı Türkiye`de üretilen ürünler dışında farklı firmalara ait ürünler sergilemesi, ülkemiz itibarını ve ticari imajımızı zedeleyici pazarlama yaklaşımı göstermesi; fuar sona ermeden ürünlerini toplamak suretiyle standını boşaltması ve/veya görevli personelini çekmesi vb. söz konusu Tebliğ hükümlerine aykırılık teşkil eden durumlarda destek müracaatı değerlendirmeye alınmaz.

   
        2- Destek kapsamında değerlendirilmesi talep edilen fatura orijinal nüshalarının mutlaka ibraz edilmesi gerekmektedir. (İşlemi tamamlandıktan iade edilmektedir.) Tüm faturaların bedellerinin doğrudan katılımcı firma tarafından bankacılık sistemi çerçevesinde ödendiğini tevsik eden ödeme belgeleri ibraz edilmelidir. Stand kira faturasının ilgili fuarın ana organizatörü tarafından düzenlenmiş olması, bedellerinin de katılımcı firma tarafından yurtdışındaki ana fuar organizatörünün hesabına ödenmesi gerekmektedir. Yurt dışındaki ana fuar idaresinin iştirakiyle Türkiye`de kurulu şirket, şube ve/veya temsilciliği dışında aracı firmalar tarafından düzenlenecek fatura, ödeme belgesi, yer tahsis belgelerini içeren destek başvuruları kabul edilmez.


        3- Katılımcılar, bizzat ürünlerini standlarında sergilemek zorundadırlar. Eğer katılımcılar ürünün cinsine göre ürünlerini doğrudan sergileme olanağı bulamamaları durumunda (bazı kimyasallar ve/veya fiziki olarak sergilenemeyen ürünler), broşür, katalog vs.. ile fuar katılımlarında azami 16 m2 stand alanı için desteklenirler.

 

 

2004/6 Sayılı Tebliğ Çerçevesinde Yurtdışı Fuar Katılım Müracaatlarında İbraz Edilmesi Gereken Belgeler Nelerdir ?

  

          Aşağıdaki belgelerin fuar bitim tarihini müteakip en geç üç ay içerisinde fuarın konusuyla ilgili üye olunan İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği`ne bir dilekçe ekinde iletilmesi ve kayda alınması gerekmektedir:

1- Fuarın ana organizatörü tarafından katılımcı adına düzenlenmiş stand kira faturasının aslı

2- Stand kira fatura bedelinin katılımcı firma tarafından doğrudan faturayı düzenleyen ana organizatöre ödendiğini gösterir ilgili banka onayı içerir swift mesajları ve banka dekontları

3- Nakliye firması tarafından düzenlenmiş nakliye faturalarının aslı ya da noterin aslına uygunluğunu onayladığı sureti

4- Nakliye faturalarının bedellerinin bankacılık sistemi içerisinde ödendiğini gösterir banka dekontları (Ödemenin katılımcı firma tarafından, nakliye firması hesabına yapıldığı görülebilmelidir.)

5- Gümrük Giriş-Çıkış Beyannameleri veya Ata Karnesi aslı ya da noterin aslına uygunluğunu onayladığı sureti (Yalnızca nakliye desteğinden faydalanma talebi olan firmaların ibraz etmesi gerekmektedir.)

6- Bağlı bulunulan meslek kuruluşundan(Sanayi ve/veya Ticaret Odası ile Esnaf ve Sanatkarlar Odası) alınan ve fuar tarihinde geçerli Kapasite Raporu aslı ya da noterin aslına uygunluğunu onayladığı sureti (Kapasite raporu ibraz edemeyen donanım(hardware), yazılım(software), tasarımcılar, moda evleri, kültür balıkçılığı, el dokuması halı, el sanatları, çiçekçilik, yaş meyve-sebze, gibi özelliği olan sektörler için faaliyet belgesi aslı ya da noterin aslına uygunluğunu onayladığı sureti)

Pazarlama firmaları imalatçı ile yaptığı, imalatçının ürünlerinin tanıtımından/promosyonundan sorumlu olduğunu belirten Uygulama Usul ve Esasları`nın ekinde (EK-4) yer alan sözleşmenin veya buna uygun olarak hazırlanmış bir pazarlama sözleşmesinin aslını veya İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliğinin aslına uygunluğunu onayladığı suretini fuar tarihinden önce destek müracaatında bulunacağı İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliğine ibraz etmelidir.

Sözleşmenin fuar öncesinde noter aracılığıyla yapılmış olması durumunda destek müracaatı sonrasında ibraz edilmesi yeterlidir.

7- Fuar katalogu (Fuar idaresince hazırlanan ve tüm fuar katılımcılarını gösteren katalog)

8- İmza sirküleri aslı ya da noterin aslına uygunluğunu onayladığı sureti fuar süresince geçerli olmalıdır.

9- Firmayı temsil ve imzalama yetkisine sahip kişiler tarafından imzalanmış olan taahhütname ve talep mektubu (EK-1)

10- Katılımcıyı çevre standlarla, ticari unvanı/logosu ve/veya tescilli markasıyla(marka tescil belgesi ibrazı şartıyla) yer alan stand alınlığıyla ve teşhir edilen ürünleriyle net bir şekilde gösteren farklı yönlerden çekilmiş fotoğraflar

11- Üyesi olduğu ve üretim konusuyla ilgili (müracaat yılına ait) İhracatçı Birlikleri yıllık aidat makbuzu örneği (Üyeliğin fuar tarihi öncesinde başlaması gerekmektedir)

12- En son tarihli vergi levhasının bir örneği

13- En son tarihli ticaret sicil gazetesi aslı ya da örneği 

 

 

 

Ana Sayfa   I   Fuar Tur Hakkında   I   Referanslarımız  I  Yurtdışı Fuarları  I   Fuar Mevzuatı  I   Vize İşlemleri  I   İletişim   Online Rezervasyon

 
 Fuartur.com sitesinde yer alan tüm metin, resim ve içeriklerin telif hakları Fuar Tur'a aittir. Basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz veya kopyalanamaz.
Tüm fuar bilgileri ve fiyatlar bilgilendirme amaçlı olup, değişiklik arz edebilir. Fiyat ve bilgi yanlışlıklarından Fuar Tur sorumlu tutulamaz.

Web Tasarım